სომხეთის ეროვნულმა ნაკრებმა უეფა-ს ერების ლიგის პლეი-ოფში გამოსვლა დაასრულა, საქართველოს ნაკრებთან ორი მატჩის ჯამში 1:9 დამარცხებით. თუ თბილისში პირველი შეხვედრა 0:3 დასრულდა ქართველთა სასარგებლოდ, მაშინ საპასუხო მატჩი თბილისში სომხეთის ნაკრებისთვის მძიმე მარცხი აღმოჩნდა – 1:6.
დამარცხება თბილისში
საპასუხო მატჩი “დინამო-არენაზე” სომხეთის ნაკრების კაპიტანის, ვარაზდატ აროიანის ავტოგოლით დაიწყო, რომელიც ქართველი ნახევარმცველის ოთარ ქითეიშვილის დარტყმის შემდეგ მე-4 წუთზე მოხდა. “ლიონის” თავდამსხმელმა ჟორჟ მიქაუტაძემ დუბლი შეასრულა (14′, 35′), კიდევ ერთი გოლი გიორგი ჩაკვეტაძემ (23′), ოთარ ქითეიშვილმა (27′) და ხვიჩა კვარაცხელიამ (62′) გაიტანეს.
სომხეთის ნაკრების ერთადერთი გოლი მე-48 წუთზე ედგარ სევიკიანმა გაიტანა.
მატჩის დასრულების შემდეგ სომეხი გულშემატკივრების რიგებში “წადი, წადი!” შეძახილები გაისმა, რაც სომხეთის ფეხბურთის ფედერაციის ხელმძღვანელობის გადადგომას მოითხოვდა.
ვარაზდატ აროიანი
სომხეთის ნაკრების კაპიტანმა ვარაზდატ აროიანმა თამაშის შედეგებზე კომენტარი გააკეთა:
“ყველაფერს გავაკეთებ, რომ მსგავსი სირცხვილი აღარ განმეორდეს”
ფეხბურთის დიპლომატია: სომხეთისა და საქართველოს პრემიერ-მინისტრების შეხვედრები
ფეხბურთის მატჩები პოლიტიკური დიალოგის მნიშვნელოვან პლატფორმად იქცა. სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა და საქართველოს მთავრობის ხელმძღვანელმა ირაკლი კობახიძემ ორივე მატჩი ესწრებოდნენ და გამოიყენეს შესაძლებლობა, რომ ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული ურთიერთობები განესაუბრათ.
ნიკოლ ფაშინიანი და ირაკლი კობახიძე
20 მარტს ირაკლი კობახიძე სამუშაო ვიზიტით სომხეთში ჩავიდა, სადაც ნიკოლ ფაშინიანთან შეხვედრა გამართა. მხარეებმა ორმხრივი კავშირების გაძლიერების მნიშვნელობა აღნიშნეს და რეგიონულ საკითხებზე ისაუბრეს, მათ შორის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის ხელშეკრულებაზე მოლაპარაკებებზე.
23 მარტს, საპასუხო მატჩამდე თბილისში, ნიკოლ ფაშინიანი საქართველოს დედაქალაქში ჩავიდა, სადაც ირაკლი კობახიძესთან ახალი შეხვედრა გამართა. ორმა ლიდერმა სტრატეგიული პარტნიორობა დაადასტურა და რეგიონში სტაბილურობის უზრუნველყოფის მიზნით ერთობლივი მუშაობის სურვილი გამოთქვა.
აურია მატჩის შემდეგ და შესაძლო სანქციები
მეორე მატჩის დასრულების შემდეგ თბილისში არეულობა მოხდა. ქართველმა გულშემატკივრებმა მოედანზე გაიქცნენ და სომეხ ფანებს პროვოცირება დაიწყეს, უხეში ჟესტების ჩვენებით და სხვადასხვა ნივთების სროლით. საქართველოს ფან-მოძრაობა “ქომაგებმა” ეს ქმედებები გააკრიტიკა და განაცხადა, რომ ისინი “ორ ხალხს შორის საუკუნოვან ურთიერთობებს არღვევენ”.
ინციდენტის შედეგად უეფა-ს შეუძლია საქართველოს დასჯა და ნაკრების შემდეგი მატჩი თურქეთთან ფანების გარეშე ჩაატაროს.
საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ლევან ქობიაშვილმა გულშემატკივრები გააკრიტიკა, რომლებმაც სომეხი ფანები ნაგავით დაყარეს.
“ასეთი ქცევა სტუმარი გუნდის მხარდამჭერების მიმართ მიუღებელია. ამ სრულიად მიუღებელმა ქმედებამ ჩვენ მათ შეურაცხყოფა მიაყენა და ჩვენს გუნდს გამარჯვების აღნიშვნა საკუთარ ფანებთან ერთად შეუშალა. მსგავსი ქმედებები ფეხბურთს ზიანს აყენებს და ჩვენი ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯს აფერხებს”, – მან თქვა.
შედეგები სომხეთის ფეხბურთისა და დიპლომატიისთვის
სომხეთის ნაკრების განადგურება საქართველოსთან მატჩებში ეროვნული ფეხბურთისთვის მძიმე დარტყმა იყო. ამან გულშემატკივართა მასობრივი უკმაყოფილება გამოიწვია და სომხეთის ფეხბურთის ფედერაციის მიმართ კრიტიკა გამოიწვია. ხელმძღვანელობის გადადგომის მოთხოვნა უფრო და უფრო ხმამაღალი ხდება, ხოლო სპორტულ წრეებში მოთამაშეებისა და მწვრთნელთა სამზადისის სისტემის რეფორმირების აუცილებლობაზე საუბრობენ.
ამავდროულად, ამ მატჩებმა აჩვენა, თუ როგორ შეუძლია სპორტმა პოლიტიკური მოლაპარაკებების ფონი გახდეს. პრემიერ-მინისტრების ვიზიტებმა და სომხეთსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული თანამშრომლობის განხილვამ ორი ქვეყნის ურთიერთქმედების გაძლიერების სურვილის მნიშვნელოვანი სიგნალი გახადა. ამ კონტექსტში, ფეხბურთის მოედანზე მარცხი კი არ უნდა იყოს წაგება, არამედ ახალი ინიციატივების სტიმული, რომელიც მიმართული იქნება როგორც სპორტის, ასევე დიპლომატიური ურთიერთობების განვითარებისკენ.