2024 წელს საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა მნიშვნელოვნად შემცირდა და 1,3 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2023 წელთან შედარებით 29,9%-ით ნაკლებია. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს ეროვნული სტატისტიკის სამსახური „საქსტატი“ ავრცელებს.
პიუაი-ს შემცირების მთავარი მიზეზი აქციონერული კაპიტალის და რეინვესტიციების მოცულობის კლება გახდა. მონაცემებით, აქციონერულმა კაპიტალმა 483,7 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2023 წელთან შედარებით 60,1%-ით ნაკლებია. რეინვესტიციებმა კი 26,4%-ით შემცირება განიცადა და 1,2 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა.
ძირითადი ინვესტორები
მიუხედავად ინვესტიციების საერთო მოცულობის შემცირებისა, საქართველოს ეკონომიკაში კვლავ ხდებოდა ინვესტიციები რიგი ქვეყნებიდან. ინვესტიციების მოცულობის მიხედვით ლიდერების სამეული შემდეგია:
• გაერთიანებული სამეფო – 448,2 მილიონი აშშ დოლარი (საერთო მოცულობის 33,6%);
• მალტა – 175,8 მილიონი აშშ დოლარი (13,2%);
• ნიდერლანდები – 151,7 მილიონი აშშ დოლარი (11,4%).
დამატებითი ინვესტიციები ჩაირიცხა აშშ-დან, თურქეთიდან, აზერბაიჯანიდან, ჩეხეთიდან, იაპონიიდან, გერმანიიდან და მარშალის კუნძულებიდან.
რომელ სფეროებში მოდის ინვესტიციები?
2024 წელს უცხოური ინვესტიციების ძირითადი მიმართულებები იყო:
• ფინანსური და სადაზღვევო საქმიანობა – 526,5 მილიონი აშშ დოლარი (39,5%);
• მრეწველობა – 170,2 მილიონი აშშ დოლარი (12,8%);
• უძრავი ქონება – 155,3 მილიონი აშშ დოლარი (11,6%).
ინვესტიციები ასევე გადანაწილდა ენერგეტიკის, ტრანსპორტის, ვაჭრობის, ინფორმაციული ტექნოლოგიების, სასტუმრო ბიზნესის, ადმინისტრაციული მომსახურების და გართობის სფეროებში.
სახელმწიფო პოლიტიკა და საინვესტიციო კლიმატი
საქართველოს მთავრობა აგრძელებს საინვესტიციო პოლიტიკის რეფორმირებას, რათა გაზარდოს ქვეყნის მიმზიდველობა უცხოური კაპიტალისთვის. ეკონომიკური განვითარების პროგრამის ფარგლებში ხელისუფლება პირობას დებს, რომ გადაიხედავს ინვესტიციების მოზიდვის სტრატეგიას და გააძლიერებს კოორდინაციას სახელმწიფო და ადგილობრივ ორგანოებს შორის.
ერთ-ერთი მთავარი ნაბიჯი არის ახალი „მეწარმეთა კანონის“ მიღება, რომელიც საქართველოს კორპორატიულ კანონმდებლობას ევროკავშირის სტანდარტებს შეასაბამებს. ამას გარდა, სახელმწიფო გეგმავს თანდათან გასვლას ეკონომიკის იმ სექტორებიდან, რომლებსაც თვითგანვითარების პოტენციალი აქვთ.
ინვესტიციების დინამიკა ბოლო წლებში
ისტორიული მონაცემები აჩვენებს, რომ საქართველოში პიუაი-ს მოცულობა მერყეობდა:
• 2019 წელს – 1,36 მილიარდი აშშ დოლარი;
• 2020 წელს – 583 მილიონი აშშ დოლარი (2019 წელთან შედარებით -57,2%);
• 2021 წელს – 1,24 მილიარდი აშშ დოლარი (2020 წელთან შედარებით 2-ჯერ მეტი);
• 2022 წელს – 2,25 მილიარდი აშშ დოლარი (2021 წელთან შედარებით +61,1%);
• 2023 წელს – 1,90 მილიარდი აშშ დოლარი (2022 წელთან შედარებით -15%);
• 2024 წელს – 1,33 მილიარდი აშშ დოლარი (2022 წელთან შედარებით -15%).
2024 წელს ინვესტიციების შემცირებამ ეკონომისტებსა და ბიზნეს-საზოგადოებაში შეშფოთება გამოიწვია. თუმცა, ხელისუფლება დარწმუნებულია, რომ მიმდინარე ღონისძიებები სიტუაციის სტაბილიზაციას და დადებითი დინამიკის აღდგენას უახლოეს წლებში შეძლებს.